Hokejs

Pasaulē ir ļoti daudz, dažādu sporta veidu. Tie ir gan komandu gan individuālie sporta veidi. Hokejs ir viens no populārākajiem komandu sporta veidiem. Tas ir arī ātrākas komandu sporta veids pasaulē.

Hokeja vēsture ir ļoti sena. Protams, pirmsākumos tas nebija sporta veids uz ledus, ar slidām un laukumā. Pirmās atsauces uz hokejam līdzīgu aktivitāti ir atklātas jau senajā Ēģiptē. Tika atrasti aptuveni 4 tūkstošus gadus veci zīmējumi kuri attēloja kaut ko līdzīgu lauka hokejam. Protams, tas nebija īpaši līdzīgs nedz modernajam hokejam ne lauka hokejam, taču tās ir šo sportu saknes.

Modernais hokejs radās daudz vēlāk. Pirmā hokeja spēle tika organizēta 1875. gada 3. martā. Šī diena tiek uzskatīta par modernā hokeja dzimšanas dienu. Tas notika Kanādā. Dažus gadus vēlāk, lai padarītu spēli baudāmāku, universitātes studenti izdomāja 7 noteikumus un izveidoja arī pirmo hokeja komandu. Tā bija – Makgila universitātes hokeja komanda. 1883. gadā, hokejs jau bija kļuvis tik populārs, ka tika iekļauts ikgadējā Monreālas ziemas karnevālā. 1893. gadā, hokejs Kanādā bija jau tik populārs, ka tajā bija vairāk par 100 komandām.

Lieli nopelni hokeja attīstībai pasaulē ir Lordam Stenlijam. Lords Stenlijs apmeklēja ziemas karnevālu un iemīlēja hokeju. Viņš vēlējās apbalvot labāko no komandām un tā radās Stenlija kauss. Iesākumā tas tika pasniegts Kanādas amatieru līgā, bet tad kļuva par iekārojamāko hokeja titulu pasaulē ko pasniedz NHL sezonas čempioniem. Savukārt, Lorda Stenlija dēli vēlējās popularizēt hokeju Eiropā, tāpēc, 1903. gadā tika organizēta Eiropā pirmā hokeja līga kurā piedalījās 5 komandas. 1910 gadā norisinājās pirmais Eiropas čempionāts hokejā un par uzvarētāju kļuva Lielbritānijas hokeja izlase.

Hokeja spēle nebūt nav tik sarežģīta, to spēlē 6 spēlētāji no katras komandas, pieci laukuma spēlētāji un vārtsargs. Spēlē notiek trīs periodos pa 20 minūtēm katrs. Spēles mērķis ir raidīt ripu pretinieku vārtos un gūt vairāk vārtu kā pretinieki. Gadījumos, ja spēles beigās ir neizšķirts, var tikt spēlēts papildlaiks vai var tikt izdarīti pēcspēles soda metieni. Laikam ejot, hokeja noteikumi ir attīstījušies ņemot vērā augošo spēles ātrumu un spēku. Agrākos laikos, hokejs bija daudz agresīvāks, šodienas hokeja spēlē ir mazāk asumu un savainojumu, taču kautiņi laukumā joprojām notiek.

Hokejs nav tikai vīriešu sporta veids. Jau 1890 gadā ir meklējami pirmie sieviešu hokeja aizsākumi, un atkal, iesaistīts ir Lords Stenlijs un  viņa meita – Lēdija Izobella Stenlija.  Mūsdienās, sieviešu hokejs ir ļoti populārs visā pasaulē. Ir daudzas līgas gan atsevišķās valstīs un reģionos gan arī pasaules kopējā līga kur spēlē spēcīgākās komandas.

Advertisements